Rekuperacja

Prawidłowa wentylacja budynku jest niezwykle ważnym elementem każdego domu. Zapewnia zdrowy mikroklimat, usuwa wilgoć z pomieszczeń i dostarcza świeże powietrze. Przy tym odzyskuje ciepło ze przy wymianie starego powietrza na nowe. Zastosowanie rekuperacji pozwala ograniczyć straty energii związane z wykorzystaniem tradycyjnej wentylacji. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu technologii odzyskiwania ciepła. Zwłaszcza przy obecnych technikach budowy, tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie spełnia swoich funkcji. Wynika to z faktu, że obecne technologie budowlane nie sprzyjają wymianie powietrza w budynku. Szczelne, energooszczędne okna i drzwi nie gwarantują odpowiedniego rozszczelnienia, które sprawia, że powietrze mogłoby napłynąć z zewnątrz. Podobnie niekorzystnie wypada bilans energetyczny dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. W tym przypadku przy wymianie powietrza pozbywamy się ciepła, wychładzając pomieszczenia budynku. Dlatego dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest rekuperacja budynku, którą możemy dla Ciebie wykonać.

Jak działa Rekuperacja?

Instalujemy u Ciebie w domu rekuperator. To urządzenie wraz z wymiennikiem służy do wymiany ciepła między starym i nowym powietrzem. Rekuperator przesyła powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień to zimne powietrze zaciągane z zewnątrz budynku. Drugi strumień powietrza z wnętrza budynku to ciepłe, wilgotne i zużyte powietrze z wewnątrz. Rekuperator umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego (zimnego) i usuwanego (nagrzanego) z pomieszczeń oraz odzyskiwanie jego ciepła. Te dwa strumienie powietrze spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła. Co ważne, nie łączą się ze sobą ponieważ każde przesyłane jest oddzielną drogą w rekuperatorze. Ciepłe i brudne powietrze przechodzą przez wymiennik ciepła. Brudne powietrze zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze z zewnątrz przejmuje to ciepło. Od rekuperatora poprowadzone są drogi wentylacyjne dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, zaś brudne wyciągane na zewnątrz.

Filtrowanie powietrze w rekuperatorze.

Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów. Takie rozwiązanie stanowi znaczną przewagę nad wentylacją grawitacyjną.
Rekuperacja
Rekuperator
Wentylacja rekuperacja
Projekt

To najważniejszy etap naszej pracy. W jego ramach weryfikujemy możliwości zamontowania paneli i całej technologii w kontekście architektury i infrastruktury budynku. Oceniamy również potrzeby Twojego domu, przedsiębiorstwa czy gospodarstwa dopasowując do nich odpowiednią ilość i właściwości paneli.

Montaż

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży elektrycznej oraz inżynieryjnemu know how, realizujemy usługi montażowe na najwyższym poziomie. A ponieważ jakość wykonania instalacji wpływa na efektywność rozwiązań fotowoltaicznych, zyskujesz podwójną pewność. Odpowiedniego doboru produktów i ich bezawaryjnego działania.

Serwis

Totema to również profesjonalne usługi serwisowe. Technologie fotowoltaiczne nie mają dla nas tajemnic, dlatego z powodzeniem naprawiamy wszelkie usterki instalacyjne i identyfikujemy słabe punkty usuwając je oraz odpowiednio poprawiając. Serwis realizujemy w krótkich terminach, by niedogodność trwała jak najkrócej.